Starzenie się organizmu jest nieuniknionym procesem, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W tym czasie osłabieniu może ulec ogólny stan zdrowia oraz psychiki. Andropauza, czyli męskie przekwitanie, zależy od wielu różnych procesów zachodzących w organizmie każdego mężczyzny. Jej pojawienie się jest uzależnione od wieku i nieuniknione. Jak rozpoznać męskie przekwitanie i pomóc bliskiej osobie?
Co to jest andropauza?
Nazwa pochodzi od połączenia greckich słów "andros" – mężczyzna i "pausis" – przerwa. Oznacza okres przejściowy pomiędzy dojrzałością a starością i dotyczy mężczyzn. Rozpoczyna się po 50. roku życia i obejmuje szereg zmian fizycznych, a także psychologicznych i seksualnych. Wiele osób określa tę sytuację jako męski odpowiednik menopauzy. Sam proces rozpoczyna się od zauważalnych zmian w ciele. Wielonarządowe starzenie się organizmu objawia się obniżeniem poziomu hormonów – testosteronu, DHEA, hormonu wzrostu, melatoniny, estronu oraz estradiolu. Szybkość zachodzących zmian zależy od predyspozycji genetycznych, trybu życia oraz czynników zewnętrznych. U mężczyzn nie bez znaczenia jest również wysoki poziom stresu, który generuje praca oraz andropauza. Wiek również jest wyznacznikiem, który informuje o tym, że przekwitanie może się rozpocząć.
Najczęstsze objawy andropauzy
Mężczyźni w okresie andropauzy mogą zaobserwować u siebie tendencję do szybszego przybierania na wadze, do którego przyczynia się zwolniony metabolizm. Następuje stopniowa utraty masy mięśniowej i kostnej, szybciej natomiast zaczyna się gromadzić tkanka tłuszczowa. Mogą pojawić się również różnego rodzaju schorzenia, jak problemy z ciśnieniem czy prawidłowym poziomem cukru. Skóra u mężczyzn staje się cieńsza, a owłosienie rzadsze. Mogą pojawić się również zaburzenia snu, brak apetytu, zmęczenie, różnego rodzaju bóle i ogólne osłabienie organizmu. Powszechnych objawem są również uderzenia gorąca, nadmierna potliwość i palpitacje serca. U wielu mężczyzn występuje również przerost prostaty i problemy z oddawaniem moczu.
Objawy andropauzy można zaobserwować również na tle psychologicznym i seksualnym. Spadek poziomu męskich hormonów może skutkować obniżonym libido. Wciąż jednak możliwa jest reprodukcja. Problemy wynikające z braku zadowolenia z tej strefy życia mogą rzutować na zdrowie psychiczne. Pojawia się obniżenie poziomu nastroju, rozdrażnienie, nerwice, lęki, a także problemy z pamięcią i koncentracją.
Skuteczna pomoc w walce z andropauzą
Medycyna pozwala skutecznie walczyć z symptomami przekwitania (andropauza). Leczenie w dużej mierze opiera się na niwelowaniu pojawiających się dolegliwości. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze odpowiednie leki lub zleci dodatkowe badania. Do każdego przypadku specjalista podchodzi indywidualnie, dlatego nie zawsze będzie konieczna terapia hormonalna. Istnieje wiele innych preparatów, które ułatwiają zasypianie, wspomagają pracę serca czy łagodzą przerost prostaty. Odpowiednio dobrane leki poprawią jakość życia i zmniejszą ilość oraz intensywność występujących objawów.
Dolegliwości w wieku senioralnym mogą się stale pogłębiać. Dom opieki skutecznie wspiera swoich podopiecznych w walce z różnego rodzaju dolegliwościami. Empatyczni opiekunowie dopasują aktywności do możliwości osób starszych, przypomną o regularnym przyjmowaniu leków, a także zapewnią wsparcie psychologiczne. Domy opieki dolnośląskie zapewniają również odpowiednio zbilansowaną, pięcioposiłkową dietę, która również wspomaga regenerację organizmu. Dzięki temu można nieco złagodzić dolegliwości, które niesie ze sobą wiele schorzeń, nie tylko andropauza. Wiek senioralny może być okresem wypełnionym opieką i miłością bliskich.
W przypadku problemów z seksualnością i obniżonym nastrojem pomocna będzie również wizyta u psychologa lub terapeuty. Można również wspomagać się suplementami. Warto jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania różnego rodzaju preparatów. Dobrym pomysłem jest również zmiana dotychczasowego stylu życia. Większą uwagę należy zwrócić na aktywność fizyczną, oczywiście w miarę możliwości i stanu zdrowia. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z używek (papierosy, alkohol) oraz wdrożenie zdrowej diety. Wówczas można zmniejszyć intensywność dolegliwości, które niesie ze sobą andropauza. Leki przyjmowane regularnie, w połączeniu z terapią, pomogą poprawić komfort życia i przywrócą dawną radość.