Dlaczego warto grać w szachy?

Dlaczego warto grać w szachy?
Szachy ostatnimi czasy przeżywają swój renesans. Dzięki uniwersalności tej gry, partię mogą rozgrywać jednocześnie dwie o osoby w różnym wieku. Należą do strategicznych gier planszowych, dlatego wymagają taktycznego myślenia. Dlaczego gra w klasyczne szachy jest warta zainteresowania?

Krótka historia szachów

Szachy powstały w północno-zachodnich Indiach w okresie Imperium Guptów. Wówczas popularność zdobywała Czaturanga – gra, która swoje korzenie czerpie z systemu wojsk, w którego skład wchodziła piechota, kawaleria, słonie bojowe i rydwany. Figury były rozmieszczone po czterech stronach planszy i odpowiadały rodzajowi wojsk. Popularność zyskała za sprawą kupców, którzy zabierali grę na wyprawy handlowe – tak dotarła do Persji, gdzie przeszła ewolucję w szatrandż. Wówczas zmieniły się nazwy bierek, a ich ustawienie i ruchy przypominały współczesny układ na szachownicy. To właśnie od perskiego zwrotu „shāh māt” (w tłumaczeniu: „król jest bezradny”) pochodzi określenie szach-mat oznaczające pokonanie króla i wygranie partii.


Szachy do Europy przywędrowały wraz z arabską ekspansją. Wprowadzono zmiany (królowa mogła poruszać się o dowolną liczbę pól czy wprowadzenie roszady), które zwiększyły dynamikę gry, a szachy zyskały swoją współczesną formę. Otrzymały miano królewskiej gry, dlatego że w średniowieczu to właśnie władcy najchętniej po nią sięgali.

Korzyści wynikające z regularnego grania

Głównym powodem, dla którego warto grać w szachy, jest fakt, że trzeba przy nich wykorzystywać strategiczne myślenie. Rozgrywka świetnie rozwija funkcje poznawcze mózgu, które odpowiedzialne są za uwagę, pamięć oraz percepcję. W wieku senioralnym funkcje te mogą być zaburzone. Szachy uczą logicznego myślenia, pomagając w pobudzaniu wyobraźni przestrzennej, która odpowiada za zdolność do tworzenia w głowie układu konkretnych elementów. Każda partia to trening umysłu, planowania i cierpliwości. Dużą zaletą gry w szachy jest to, że wyjątkowo dobrze rozwija ona koncentrację, która wraz z wiekiem spada. Świetnie wzmacniają też więzy międzyludzkie i pomagają nawiązać nowe znajomości. Szachy pozytywnie wpływają na rozwój funkcji motorycznych u osób z niepełnosprawnościami czy po udarze. To dobra forma rehabilitacji zarówno ruchowej, jak i możliwość poprawy funkcji poznawczych.

Królewska gra

Szachy, które nie bez powodu nazywane są „królewską grą”, są zajęciem dla ludzi w każdym wieku. W Rezydencji Senioralnej „Słowik” wspieramy seniorów-szachistów udostępniając im niezbędne bierki. Badania potwierdziły, że szachy zmniejszają szansę zachorowania na demencję i inne problemy z pamięcią. Poprawia się zdolność do szybkiego rozpoznawania wzorców wizualnych. Im większy trening umysłu wykona senior tym lepiej będzie funkcjonowała pamięć, percepcja i logiczne myślenie. Dom Spokojnej Starości Dolnośląskie „Słowik” wspiera szachistów-seniorów, na każdym etapie ich zaawansowania. Dzięki mobilności gry, podopieczni mogą cieszyć się z rozgrywki zarówno w zaciszu swojego pokoju, jak i na świeżym powietrzu.

Szachy – zdrowa rywalizacja

Gra w szachy z reguły jest dedykowana dwóm osobom. Na rynku można znaleźć szachownice nawet dla trzech lub czterech graczy. Zdrowa rywalizacja pełni funkcję motywacyjną – napędza do działania. Uczy cieszyć się nie tylko ze swoich osiągnięć, ale także sukcesów innych – dzięki temu przegrany tak naprawdę nie przegrywa nigdy, gdyż zdobywa cenne doświadczenie oraz istotną wiedzę do wykorzystania w przyszłości.


W naszej Rezydencji Senioralnej „Słowik” seniorzy mają szansę poznania szachowego świata od środka i sprawdzenia się w tej królewskiej rywalizacji. To także doskonała terapia, pozwalająca utrzymać umysł seniorów kondycji. Dom Spokojnej Starości Dolnośląskie to świetne miejsce do poznania innych osób, czynnie grających w szachy i wymianie doświadczeń.