Po sześćdziesiątym roku życia szczególnie istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie. Zarówno opiekunowie, jak i starsze osoby powinny zadbać o regularne przyjmowanie płynów. Odwodnienie organizmu u osób starszych ma miejsce częściej niż w przypadku innych grup wiekowych. Ile wody powinno się podawać i co zrobić, kiedy podopieczny nie chce pić?
Nawadnianie organizmu seniora
Seniorzy, którzy cierpią na zaburzenia połykania, w efekcie np. udaru mózgu, choroby Parkinsona, demencji, borykają się z otyłością czy problemami z przewodem pokarmowym są szczególnie narażeni na odwodnienie organizmu. U osób starszych nadmierne pocenie się, przewlekłe choroby czy problem z nietrzymaniem moczu również stają się przyczynami utraty wody. Warto pamiętać, że starsze osoby nie odczuwają tak silnie i często pragnienia jak to dzieje się w przypadku młodszych osób. Z wiekiem nerki również mają zmniejszoną zdolność do zagęszczania moczu i zatrzymywania wody. Skutki odwodnienia u starszych osób mogą prowadzić do utraty przytomności lub nawet śmierci.
Kobiety powinny codziennie przyjmować dwa litry wody, co odpowiada 8 szklankom, a mężczyźni 2,5 litra, co daje 10 szklanek. Płyny powinno się przyjmować przez cały dzień, małymi łykami i powoli. Pierwszą szklankę warto wypić bezpośrednio po przebudzeniu. Bezpośrednio przed snem należy zmniejszyć ilość przyjmowanych płynów. Jeżeli senior pozostaje aktywny, uprawia sport lub zajmuje się pracami ogrodowymi, to koniecznie powinien mieć pod ręką butelkę z wodą. Doskonale sprawdzi się ta filtrująca, którą można w każdej chwili napełnić kranówką. By zapobiec odwodnieniu, w okresie wakacyjnym, należy również wzbogacić dietę w większą ilość warzyw i owoców. Latem świetnie nawadnia arbuz, truskawki, melon, pomarańcza, a także ogórki, cukinia i rzodkiewka. Poza wodą można również podawać seniorowi lekkie napary lub herbatki ziołowe, naturalne soki czy samodzielnie przygotowane smoothie. A także produkty mleczne, o ile może takie spożywać. Warto zrezygnować z wody gazowanej, która podrażnia przewód pokarmowy. Należy ograniczyć spożycie mocnej kawy i herbaty, a także napojów gazowanych i alkoholowych.
Seniorzy, którzy borykają się z różnymi chorobami często mają problem z jedzeniem czy piciem. Jak nawodnić starszą osobę? Pomocny może być bidon z rurką i wypełnienie go wodą jedynie do połowy. Powinien zawsze znajdować się w zasięgu ręki. Jeżeli istnieje taka możliwość, można dodać kilka kropel cytryny lub wrzucić kilka kawałków truskawek. Woda będzie smaczniejsza. Dom seniora w Jedlinie Zdroju przez cały rok dba, by podopieczni przyswajali odpowiednią ilość mikroskładników, a także regularnie pili wodę. W pokojach znajdują się stoliki, a przy łóżku szafka nocna, na którą można odłożyć szklankę z napojem. Dzięki temu zawsze będzie pod ręką, a senior bez wstawania będzie mógł zadbać o nawodnienie. W przypadku schorowanych osób dom seniora Wałbrzych regularnie podaje picie oraz jedzenie, a także pomaga w karmieniu. Wszystkie posiłki są przygotowywane ze świeżych, regionalnych składników, a dietę komponuje dietetyk kliniczny. Wiesz już jak nawodnić starszą osobę oraz po jakie rozwiązania sięgać. Istnieje jeszcze możliwość podawania specjalnych preparatów, które dbają o prawidłowy poziom mikroelementów.
Elektrolity dla seniora
Latem czy w trakcie choroby można z powodzeniem podawać elektrolity. Zazwyczaj mają postać musujących tabletek do rozpuszczania w wodzie. Są wzbogacone o potas, który wspiera pracę mięśni i układu nerwowego, magnez ułatwia utrzymanie równowagi elektrolitowej, a dodatkowe wyciągi z owoców wspierają pracę całego organizmu. W niektórych można znaleźć również wapń, który wspomaga krzepnięcie krwi. Ze względu na obecny cukier nie należy spożywać większej dawki elektrolitów niż ta, którą zaleca się na opakowaniu. Te produkty stanowią wspomaganie zbilansowanej diety, a nie zamiennik wody czy owoców. Dzięki nim można ograniczyć skutki odwodnienia u starszych osób.