Padaczka, inaczej określana epilepsją to zespół objawów, które mogą występować w wyniku zaburzeń w funkcjonowaniu i budowie mózgu. U osób starszych diagnozuje się ją równie często, co udary i otępienia. Dzięki skutecznemu leczeniu epilepsja pozwala na wykonywanie ulubionych aktywności. Podpowiadamy, jak pomóc seniorowi z napadem padaczkowym i jak zadbać o jego bezpieczeństwo.
Przyczyny
Przyczyny padaczki mogą być różne. Może wystąpić w wyniku zmęczenia, bólu, zdenerwowania, infekcji lub nadużycia alkoholu. Napady mogą pojawiać się także w przypadku urazów głowy, demencji, nadużywania leków, działania migających świateł i hałasu, małej ilości snu, jedzenia i picia, a także guzów mózgu i stanów zapalnych. Typowym objawem, który sygnalizuje zbliżający się napad, jest aura – uczucie niepokoju, kołatanie serca i ból głowy. Ważne, aby już na tym etapie zaoferować pomoc. Pierwszym krokiem jest opuszczenie miejsca, w którym występuje bodziec generujący napad. Jeżeli jest to zatłoczone, głośne i jasne pomieszczenie – wyprowadź z niego seniora. Warto podać również coś do jedzenia, jeżeli to możliwe, najlepiej sprawdzi się coś co zawiera cukier oraz wodę. Padaczka u seniora objawia się również blokadą mowy, utratą pamięci czy splątaniem.
Jak rozpoznać atak padaczki?
Na początku pojawia się silny skurcz całego ciała, w związku z czym następuje upadek, utrata przytomności i specyficzne unieruchomienie gałek ocznych (skierowanie ich ku górze). Następnie ciało zaczyna całe drgać. Mogą także wystąpić zaburzenia oddychania, a w ustach pojawia się piana. Na tym etapie, jeżeli dojdzie do przygryzienia języka, to będzie miała różowy kolor. Głowa mimowolnie ulega odchyleniu, a szczęka się zaciska, unosi się również kręgosłup. Ręce są zazwyczaj zaciśnięte w pięści, nogi wyprostowane. Taki atak padaczki może trwać od kilkudziesięciu sekund do około 3 minut.
Pierwsza pomoc w czasie ataku padaczki
Dokładnie obserwuj seniora już na etapie wystąpienia pierwszych objawów. Kiedy zauważysz, że traci przytomność, podtrzymaj go, by złagodzić upadek. Usuń z otoczenia wszystko, w co może się uderzyć, ale pamiętaj, by go nie przenosić. Koniecznie zabezpiecz głowę – podłóż ręce albo cienki materiał. Jeżeli chory nosi okulary – zdejmij je, rozluźnij również ubranie, szczególnie wokół szyi. W trakcie drgawek nie próbuj ich na siłę powstrzymywać. Jednocześnie trzymaj lekko głowę, by nie doszło do wstrząsu mózgu czy uszkodzenia czaszki. W trakcie napadu nie podawaj płynów czy leków. Nie krępuj ciała i nie otwieraj zaciśniętej szczęki. Nie szarp i nie cuć. Przede wszystkim zachowaj spokój i okaż empatię - może bowiem pojawić się mimowolny wyciek moczu, który powoduje padaczka. Objawy mogą się powtórzyć, dlatego koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo seniora.
Pomoc po napadzie padaczkowym
Kiedy drgawki ustąpią, sprawdź, czy senior oddycha, a także oceń obrażenia. Jeżeli nie odzyskał świadomości, ułóż go w pozycji bezpiecznej, przykryj, a następnie powiadom Pogotowie Ratunkowe. Staraj się ograniczyć ilość występujących bodźców, które mogą stanowić przyczyny padaczki i pozostań na miejscu do czasu odzyskania całkowitej świadomości. W przypadku braku oddechu zadzwoń pod 112 i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Jeżeli napad trwa ponad 5 minut lub w przeciągu 30 minut ponownie się powtórzył – koniecznie zadzwoń na numer alarmowy. Wielu seniorów po pierwszych atakach nie czuje się bezpiecznie, pozostając w domu bez opieki drugiego człowieka, w szczególności, kiedy ma problemy z samodzielnym poruszaniem się. Dom seniora dolnośląskie został przystosowany także dla osób niepełnosprawnych. Dzięki zamontowaniu przycisków można w każdej chwili zmienić drażliwe światło, które może być przyczyną dyskomfortu. Wygodne łóżka pozwalają wygodnie wypocząć, a dzięki opasce SOS w razie kolejnego ataku pomoc zjawi się niezwłocznie. Prywatne domy seniora dolnośląskie zadbają o odpowiednią opiekę także u podopiecznych ze zdiagnozowaną padaczką. Dzięki profesjonalnej kadrze starsza osoba może poczuć się bezpiecznie.
Prawidłowo zdiagnozowana padaczka u seniora może być leczona z dużym powodzeniem. Dobrze dobrane leki pozwalają wieść spokojne życie przez długi czas. Kontakt i stałe wsparcie specjalisty jest nieocenioną pomocą. Należy jednak pamiętać, by zalecone preparaty senior przyjmował wedle odpowiednich wytycznych.