Starość jest ostatnim etapem w rozwoju człowieka, który zwykle rozpoczyna się po osiągnięciu wieku 60 lat lub więcej. W tym okresie organizm zaczyna tracić swoją siłę i sprawność fizyczną, często również intelektualną, co prowadzi do różnych problemów zdrowotnych. Starość jest często kojarzona również z samotnością, poczuciem odrzucenia i brakiem radości. Podpowiadamy, jak wspierać osoby starsze, o czym z nimi rozmawiać i w jaki sposób się komunikować.
Jak rozmawiać z osobą starszą?
Komunikacja z seniorami może być utrudniona ze względu na problemy ze słuchem, zrozumieniem aktualnych tematów, czy niewyraźną wymową zdań. Ważne jest zatem, by mówić wyraźnie i wolno, używając prostych i zrozumiałych słów. W trakcie rozmowy warto zwracać uwagę na reakcje i pytać, czy wszystkie informacje są klarowne. Zachowaj cierpliwość i okaż wyrozumiałość. Zawsze bądź kulturalny i uprzejmy. Wyraź szacunek, okaż wsparcie. A przede wszystkim dużo się uśmiechaj! Rozmowa z seniorem to doskonała okazja do uzyskania ciekawych informacji o historii, życiu rodzinnym, czy zdobycia nowych umiejętności, jak na przykład granie w szachy lub robienie na drutach. Jeżeli znasz już swojego rozmówce, z pewnością wyczujesz jak rozmawiać z osobą starszą.
Do uzyskania dokumentu niezbędny będzie między innymi wypełniony wniosek o orzeczenie niepełnosprawności, zaświadczenia lekarskie oraz dokumenty potwierdzające stan zdrowia. Można się również starać o legitymację osoby niepełnosprawnej. W tym celu należy przygotować wniosek o wydanie takiego dokumentu, aktualne zdjęcie o wymiarach 35 mm × 45 mm oraz przyznane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
O czym i jak rozmawiać ze starszymi?
Wiele osób zastanawia się, na jakie tematy rozmawiać z osobą starszą? Okazuje się, że praktycznie każdy temat jest dobrą okazją do konwersacji. Rozmowa ze starszymi osobami może być świetnym sposobem na podtrzymywanie i zacieśnianie więzi ze starszym pokoleniem. Podczas konwersacji warto zadawać pytania dotyczące doświadczeń życiowych i czerpać z nich wiedzę. Możesz skupić się na dzieciństwie, zapytać, czym różniła się młodość dziadka lub babci od Twojej. Warto też zapytać o rodzinne tradycje, zwyczaje czy pasje. Z pewnością usłyszysz ciekawe historie i anegdoty. Dobrym tematem do konwersacji jest również zawód, który dziadkowie wykonywali przez większość swojego życia. To doskonała podstawa do wspomnień i dyskusji na temat historii rodzinnej. O czym rozmawiać ze starszymi osobami, których nie znamy od prywatnej strony? Możesz zapytać, jak mija im dzień, czy nie potrzebują pomocy przy wniesieniu zakupów lub w innych czynnościach. Wielu seniorów śledzi aktualne problemy na świecie, doskonale radzi sobie z obsługą smartfonów oraz sprawnie porusza się po sieci. Warto zapytać o opinię na temat współczesnych trendów i problemów społecznych. Jeśli lubicie czytać, możecie nawzajem polecać sobie ciekawe lektury, a następnie wymieniać spostrzeżenia. Teraz już wiesz, jak rozmawiać ze starszymi osobami, o czym konwersować i czego można się od nich nauczyć!
Rozmowa z seniorem jest formą okazania wsparcia, zainteresowania, pozwala przyjemniej spędzić czas i wymienić spostrzeżenia. Nie bój się zapytać o aktualne pasje, czy zajęcia, które sprawiają seniorowi przyjemność. Wspólne przeglądanie zdjęć rodzinnych to świetna okazja do poznania relacji między członkami rodziny i lepszego zrozumienia seniora. W Rezydencji Senioralnej nie brakuje miejsca do prowadzenia konwersacji zarówno na miejscu, jak i zdalnie, dzięki stanowiskom komputerowym z dostępem do internetu. Dzięki temu można pielęgnować relacje z bliskimi niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywasz.