Pozytywne efekty uprawiania ogrodu przez osoby starsze

Pozytywne efekty uprawiania ogrodu przez osoby starsze
Chłodne miesiące powoli odchodzą w zapomnienie – coraz częściej o poranku można dostrzec ciepłe promienie słońca wpadające przez okno. Wraz z zimą odchodzi też chandra, a wyższa temperatura sprzyja polepszeniu się samopoczucia, zwłaszcza u osób starszych. Słońce dodaje energii, dlatego warto pomyśleć o tym, jak ją spożytkować. Świetnym sposobem okazuje się pielęgnowanie ogrodu. Senior może jednak potrzebować nieco Twojej pomocy – sprawdź, jak możesz wesprzeć jego zdrowie w okresie wiosennym.

W zdrowym ciele zdrowy duch – korzyści fizyczne dla organizmu

Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie aktywności seniora i chcesz nieco podnieść go na duchu, uprawianie ogrodu to świetny sposób na poprawę jego samopoczucia. Może być to ogród warzywny bądź kwiatowy – wybór zależy od upodobań osoby starszej. Podczas, gdy senior zajmie się planowaniem i rozpocznie lekkie prace pielęgnacyjne, Ty możesz zacząć sadzenie, podlewanie i pielenie. Zadania te najczęściej wymagają klękania na ziemi, noszenia ciężkiej konewki oraz częstego schylania. Dlatego też Twoja pomoc w tym zakresie będzie niezbędna. W tym czasie senior może wybierać rośliny, doglądać i obserwować ich wzrost.

Spacery między grządkami będą nie tylko dobrą formą rozrywki, ale też dotlenią organizm – przebywanie na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Nawet kilka minut aktywności fizycznej zwiększa wytrzymałość kości, a także wpływa na polepszenie się elastyczności mięśni i ścięgien. Prace ogrodowe minimalizują również ryzyko wystąpienia udarów i chorób serca, ponieważ przebywanie na świeżym powietrzu zapewnia lepszy przepływ krwi do mózgu i serca.

Z czasem jednak osoba starsza ma coraz mniej sił i na Tobie spoczywa obowiązek dbania o ogród – jest to kolejna praca, która będzie wymagała sporego zaangażowania. Pogarszanie się stanu zdrowia seniora sprawia też, że opieka nad nim staje się coraz trudniejsza. Jeśli chcesz zapewnić seniorowi konieczne wsparcie, a jednocześnie wyczerpałeś dostępną pomoc to rozwiązaniem może okazać się szczera rozmowa z najbliższymi i podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy, którą zapewni prywatny dom opieki (Wałbrzych).

Na terenie ośrodka osoba starsza może nie tylko podziwiać piękno przyrody i dotleniać organizm na spacerach, ale również brać udział w pielęgnowaniu ogrodu. Każdy podopieczny może również liczyć na profesjonalną opiekę medyczną, która zareaguje natychmiastowo w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia. Na początku zostaną też wykonane odpowiednie badania, dzięki czemu możliwe będzie opracowanie diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb seniora oraz wskazanie poziomu aktywności fizycznej. Zalecone ćwiczenia bądź spacery z pewnością pozytywnie wpłyną na jakość życia osoby starszej. Sprawdź ofertę, jaką proponują domy opieki (Dolny Śląsk) i zapewnij krewnemu najlepsze możliwe warunki.

Korzyści psychologiczne i poprawa samopoczucia

Pielęgnowanie ogrodu może również wiązać się z wieloma korzyściami emocjonalnymi. Nie tylko pomaga w umocnieniu łączącej was więzi, ale też wpływa na polepszenie się nastroju i samopoczucia, a nawet pomaga zapobiegać depresji. Tego typu aktywność nastraja pozytywnie – daje poczucie celu w życiu i pozwala z satysfakcją zaobserwować efekt wysiłku włożonego w uprawę warzyw bądź wzrost kwiatów. Seniorzy podczas pielęgnowania ogrodu czują się ważni i potrzebni – poświęcają się, ponieważ realnie odczują cel podejmowanych działań. Nie czekaj i zaproponuj seniorowi wspólne prace ogrodowe.