Samotność w wieku senioralnym dla wielu osób jest przytłaczająca. Czasami jest ona świadomym wyborem danego człowieka, a w innym przypadku odpowiadają za nią okoliczności. Nie zawsze jest równoważna z brakiem kontaktu z ludźmi. Każdy odczuwa potrzebę bycia wśród innych w różny sposób. Jak zmniejszyć poczucie osamotnienia i sprawić seniorowi odrobinę radości?
Samotność – skąd się bierze
Każdy człowiek pełni w społeczeństwie różne role, tworzy więzi, a na swojej drodze życiowej spotyka wielu ludzi. Samotność u seniorów często staje się uciążliwa po śmierci współmałżonka, wyprowadzce dzieci z domu, czy przejściu na emeryturę. Zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn zdarza się sytuacja, która sprawia, że senior buduje wokół siebie mur. Szczególna opieka rodziny, empatia i wspólne spędzanie czasu pomagają zmniejszyć poczucie osamotnienia. W szczególnych sytuacjach, ciepłe słowo i bliskość innych pozwala seniorowi szybciej uporać się z emocjami.
Samotność wśród seniorów może mieć kilka przyczyn. Wiele zależy od samego seniora, jego charakteru i nastawienia do drugiego człowieka. Niektórzy boją się kontaktów z drugą osobą, inni świetnie czują się w towarzystwie bliskich i nie potrzebuje kontaktów z ludźmi w podobnym wieku. Wielu seniorów samotnie poczuło się właśnie w trakcie pandemii, kiedy kontakt twarzą w twarz był bardzo utrudniony. Warto zapewnić wsparcie i nie naciskać na „wyjście z domu”.
Walka z samotnością
Jeżeli senior skarży się na samotność to warto rozejrzeć się za aktywnościami, które pomogą znaleźć znajomych i przyjaciół w podobnym wieku. Dobrym rozwiązaniem może okazać się Uniwersytet Trzeciego Wieku. W takich miejscach można znaleźć szereg ciekawych zajęć, które mogą przypaść do gustu osobom starszym. Wspólne rozwijanie pasji w towarzystwie innych seniorów sprawia, że łatwiej im nawiązać znajomości. Przy odpowiednim wsparciu rodziny z pewnością łatwiej będzie przełamać lody. Kontakt z rodziną również zapewnia dom spokojnej starości (dolnośląskie). Dzięki stanowiskom komputerowym z dostępem do internetu każdy podopieczny może skorzystać z komunikatora i zadzwonić do rodziny z drugiego końca świata. Dzięki wifi zamieszczonym w całym domu opieki można korzystać z tabletu czy telefonu w pokoju. Domy opieki dolnośląskie, taki jak Rezydencja Senioralna „Słowik” zadbała również o kontakt z innymi seniorami – w przestrzeni wspólnej podopieczni mogą się spotkać, porozmawiać czy pograć na przykład w szachy. Emocje z pewnością wzbudzi również nauka tańca czy gra w bule pod okiem opiekuna.
Jeżeli senior chce poznawać nowe rzeczy to warto rozważyć naukę korzystania z komputera. Dzięki temu może rozwinąć swoje zainteresowania, poczytać ciekawe artykuły i wymieniać zdania na różnych portalach. Jest to komfortowe rozwiązanie dla osób, które nie lubią nawiązywać kontaktów „na żywo”. W internecie można swobodnie rozmawiać bez konieczności pokazywania twarzy. Z pomocą najbliższych można pokazać seniorowi wartościowe strony, dzięki którym będą mogli porozmawiać o swojej pasji z innymi użytkownikami.