Sprzęt elektroniczny w życiu seniora zazwyczaj odgrywa drugorzędną rolę. Od dobrego aparatu czy pojemnej pamięci w poszczególnych modelach, bardziej liczy się funkcjonalność i łatwość obsługi. Zamiast estetyki czy wydajnych podzespołów, warto zwrócić uwagę na duży, jasny ekran i wielkość czcionki. Za pomocą telefonu krewny może nie tylko skontaktować się z Tobą, gdy zechce porozmawiać, ale też odbędzie teleporadę u lekarza lub powiadomi odpowiednie służby, gdy poczuje się gorzej. Dobranie odpowiedniego telefonu nie jest jednak proste – sprawdź, jakie cechy powinien mieć telefon dla seniora.
Wygląd ma znaczenie
Początkowo telefony komórkowe posiadały nie tylko sporą wielkość, ale też wygodną słuchawkę i dużą klawiaturę. Wybieranie numeru było proste, a połączenie trwało chwilę. Od tamtego czasu jednak telefony wyewoluowały – początkowo były to toporne modele, których nie dało się wygodnie zapakować do kieszeni, ale szybko rynek zapełnił się wygodnymi komórkami o niewielkich rozmiarach. Z czasem jednak modele znowu zaczęły robić się coraz większe, a to za sprawą dodatkowych funkcji i większych ekranów – obecnie telefon to nie tylko urządzenie służące do kontaktowania się z innymi telefonicznie, ale raczej zminiaturyzowany komputer.
Podczas wyboru sprzętu dla seniora duże znaczenie ma fizyczna, duża klawiatura. Dzięki niej nawet, gdy senior ma problemy ze wzrokiem, w szybki sposób poradzi sobie z wykonaniem telefonu czy napisaniem SMS-a. Czytelny wyświetlacz i duże czcionki to kolejny czynnik wpływający na komfort obsługi telefonu przez osobę starszą. Warto ustawić odpowiedni poziom jasności ekranu, który nie będzie męczył wzroku. Dobrze jest też postawić na prostotę obsługi – w przypadku modeli z klapką jest to łatwiejsze niż w nowoczesnych smartfonach. Jeśli jednak senior chce korzystać z telefonu wyposażonego w dotykowy ekran, to za pomocą personalizowanych ustawień możesz powiększyć czcionkę oraz ikony, które ułatwią korzystanie z urządzenia.
Parametry, na które warto zwrócić uwagę
Dobrym pomysłem jest również zwrócenie uwagi na wydajność baterii – dzięki temu telefon dłużej wytrzyma bez ładowania. Na rynku znajdziesz też modele z podstawką ładującą – w przypadku, gdy telefon nie będzie używany, można go odstawić na podstawkę. W ten sposób będzie zawsze gotowy do użytku oraz łatwo dostępny dla seniora. Ciekawymi opcjami są też wbudowana latarka, która ułatwi poruszanie się po domu w przypadku awarii prądu oraz solidny głośnik, który ułatwi komunikację. Warto też zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z funkcji głośnomówiącej. Dobry telefon jest w stanie uratować życie – pamiętaj o tym, wybierając sprzęt dla seniora.
Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo osoby starszej, która zmaga się z coraz większą liczbą problemów w codziennym życiu, być może dobrym rozwiązaniem będzie zapewnienie jej stałej opieki – takiej, jaką proponują prywatne domy seniora (dolnośląski), na przykład Rezydencja Senioralna „Słowik”. Stały nadzór lekarza pomoże zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych, a regularne badania pomogą dobrać odpowiednią dla stanu zdrowia terapię. Prywatny dom opieki (Wałbrzych) wyposaża swoich podopiecznych w specjalne opaski SOS, które monitorują parametry życiowe, a także alarmują opiekuna w razie nieprawidłowości. W naszym domu seniora każdy podopieczny ma możliwość skorzystania z bezprzewodowego Internetu, także w swoim prywatnym telefonie.
Klasyczne modele z klawiaturą i innowacyjne smartfony
O ile smartfon jest dla niektórych osób dość skomplikowany, modele z cyfrową klawiaturą zna już każdy. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku może być, na przykład, dedykowany dla seniora telefon marki MAXCOM – są to modele z podstawką lub ładowane przez ładowarkę, a nawet modele z klapką. Dobrym pomysłem są też modele HAMMER – trwałe i wytrzymałe telefony występują zarówno w opcji z klawiaturą, jak i jako smartfon.
Wielu użytkowników twierdzi, że klasyczne modele z klapką są najtrwalszymi urządzeniami na rynku – wystarczy jednak dobrze dobrana obudowa, by nawet smartfon nie uległ uszkodzeniu. Razem z seniorem wybierzcie się do salonu, sklepu GSM lub przeszukajcie Internet i wybierzcie model, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb osoby starszej.