Bezsenność u seniora

Problemy ze słuchem u osób starszych – jak sobie z nimi poradzić?
Bezsenność seniora to problem, który dotyczy nawet 20% osób starszych. Wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie na sen, spada aktywność fizyczna i pojawiają się problemy z zasypianiem. Powodów bezsenności może być wiele. Najczęściej jest to reakcja organizmu na zmiany w rytmie dnia. Może być wywołana chorobami przewlekłymi związanymi z układem oddechowym czy krążenia. Jakie są przyczyny bezsenności i jak z nią walczyć? em. Jak więc zadbać o relacje z nimi, by były przyjacielskie i wypełnione miłością?

Sen u seniora

U starszych osób wewnętrzny zegar przestaje być tak sprawny, jak dawniej. Zmniejsza się również ilość wydzielanej melatoniny, co może skutkować problemami ze snem – nie tylko zasypianiem, ale także zmęczeniem w ciągu dnia. Warto więc zadbać o elementy, które regulują rytm i wpływają pozytywnie na jakość wypoczynku. Są to na pewno stałe godziny spania, aktywność fizyczna w ciągu dnia czy odpowiednio dopasowany materac. Seniorzy często zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi – w tym szyi i kręgosłupa. Materac wykonany z pianki zapamiętującej kształt ciała z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. W Rezydencji Senioralnej „Słowik” każdy pokój jest wyposażony w wygodne łóżko, a dostęp do światła nocą skutecznie blokują wysokiej jakości zasłony. Dzięki temu każdy podopieczny może zaznać odpowiednio długiego snu. Dom spokojnej starości Dolnośląskie zapewnia także aktywność, dopasowaną do potrzeb i możliwości seniorów. Dzięki temu każdy może zadbać o jakość swojego snu i poprawić sprawność ciała.


Przyczyny bezsenności u osób starszych

Brak snu jest wynikiem chorób przewlekłych. W przypadku bólu stawów czy kręgosłupa często właśnie nocą odzywają się uporczywe dolegliwości uniemożliwiające spanie. Zgaga również wiąże się z problemami ze spaniem. Kolejną przyczyną mogą być również problemy z pęcherzem moczowym. Osoby zmagające się z bolesnymi skurczami łydek, dusznościami i chorobami serca także skarżą się, że jakość ich snu nie jest satysfakcjonująca. Bezsenność jest również jednym z pierwszych objawów chorób związanych z psychiką, takich jak depresja czy stany lękowe, a także rozwój chorób somatycznych. Jest objawem pojawiających się chorób autoimmunologicznych i endokrynologicznych.


Bezsenność u osoby starszej. Jak sobie z nią radzić?

Coraz częściej można spotkać się z określeniem „higiena snu”. To szereg procesów, które prowadzą do spokojnego, regeneracyjnego odpoczynku w nocy. O co warto zadbać? Wieczorem należy unikać jedzenia ciężkostrawnych posiłków, odstawić kawę i mocną herbatę. Zaleca się również, na około godzinę przed spaniem odłożenie telefonu czy komputera, a także wyłączenie telewizora. By lepiej spać warto także, o ile to możliwe, zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia. Nawet osoby poruszające się na wózku inwalidzkim powinny przebywać na świeżym powietrzu. Dotleniony organizm zdecydowanie lepiej radzi sobie z wyciszeniem. Przed spaniem warto wywietrzyć pomieszczenie, zasłonić okna i zapewnić sobie wygodną pozycję do wypoczynku. Dokuczająca bezsenność wymaga również konsultacji lekarskiej. Wówczas może on zaproponować odpowiednie leki. Należy stosować się do zaleceń specjalisty, gdyż mogą zawierać substancje, od których można się uzależnić. Warto również zadbać o czystość pościeli i odpowiednie, delikatne oświetlenie.


Leczenie bezsenności u osób starszych nie jest skomplikowane, ale wymaga wypracowania odpowiedniego rytmu dnia, a często także wsparcia lekarza. Jeżeli bezsenność jest spowodowana zmianami w życiu – przejściem na emeryturę, stresem, trudnymi przeżyciami to warto sięgnąć po naturalne metody. Wielu osobom pomagają również różne sposoby relaksacji. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, można spróbować aromaterapii. Doskonale sprawdzi się olejek lawendowy, który wspomaga zasypianie. Warto również udać się na wizytę do psychologa. Problemy ze snem mogą być objawem depresji, dlatego konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej.