Wszystko, co musisz wiedzieć o Karcie Seniora

Problemy ze słuchem u osób starszych – jak sobie z nimi poradzić?
Ogólnopolska Karta Seniora to dokument, o który mogą ubiegać się osoby powyżej 60. roku życia. Dzięki niej można wykonywać ulubione aktywności w niższych cenach. Jest honorowana na terenie całego kraju. Podpowiadamy, gdzie i jak uzyskać Ogólnopolską Kartę Seniora, a także, z jakich przywilejów można korzystać.

Karta seniora – podstawowe informacje

Ogólnopolska Karta Seniora powstała już w 2014 roku. Celem jest zachęcenie osób po 60. roku życia do aktywnego spędzania czasu, braniu udziału w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych czy konkursach. Program obejmuje coraz więcej miast w Polsce. W poszczególnych regionach można znaleźć różne edycje dokumentu. Honorowana jest na terenie całego kraju, bez znaczenia gdzie została wydana. Nie ma terminu ważności, a jej wyrobienie jest darmowe. Widnieje na niej imię i nazwisko, dlatego tylko posiadacz karty może z niej korzystać. Warto wiedzieć, co to jest karta seniora oraz jak z niej korzystać, by nieco zaoszczędzić!


Ogólnopolska Karta Seniora – jak ją wyrobić?

Jak wyrobić kartę seniora? Sama procedura jest bardzo łatwa – wystarczy jedynie wypełnić wniosek w odpowiednich punktach w mieście lub gminie, które przystąpiły do programu. Pełną listę znajdziesz na stronie stowarzyszenia lub kontaktując się bezpośrednio z urzędem w miejscu zamieszkania. Karta seniora może być również wydana drogą pocztową. Wystarczy odesłać wydrukowany formularz i czekać, aż dokument dotrze do seniora. Jeżeli chcesz ją uzyskać, możesz poprosić o pomoc najbliższych – z pewnością procedura pójdzie szybko i sprawnie. Wsparcie w wypełnianiu wniosku zapewnia także prywatny dom opieki Wałbrzych prywatny dom opieki Wałbrzych. Nasi pracownicy dbają o każdego podopiecznego, by czuł się w Rezydencji jak w domu. Już wiesz, czym jest karta seniora – jak wyrobić oraz pozostałe informacje znajdziesz na stronach gminy.


Na czym można skorzystać?

Posiadając Kartę Seniora, można liczyć na szereg zniżek w różnych instytucjach kultury, a także w restauracjach czy nawet hotelach. Na listach znajdują się teatry, muzea, domy kultury, do których można kupić bilety w niższych cenach. Seniorzy mogą liczyć również na rabaty na różnego rodzaju wejściówki na wydarzenia specjalnie, spektakle oraz pokazy kinowe. Niektóre miasta oferują również możliwość wypożyczenia książek z biblioteki przez telefon z dostawą do domu, co jest wygodne w przypadku tych seniorów, którzy mają problem z poruszaniem się, a wciąż uwielbiają spędzać czas na czytaniu.


Jeżeli osoba starsza czuje się na siłach i nie ma przeciwwskazań medycznych do uprawiania ulubionych aktywności sportowych, to z Kartą Seniora można również skorzystać z tańszych wejść na siłownię czy basen. Szereg różnych miejsc oferuje specjalnie przygotowane pod seniora zajęcia. Seniorzy mogą również korzystać z różnego rodzaju ofert związanych z nauką nowych umiejętności. Warto poszukać zajęć językowych czy też innych kursów dedykowanych starszym osobom. Dzięki temu wciąż można się rozwijać.


Seniorzy mogą również liczyć na rabaty w sklepach czy na usługi – na przykład dostęp do sieci internetowej, zabiegi kosmetyczne czy fryzjerskie. Wystarczy sprawdzić, czy w danym miejscu jest honorowana karta seniora. Zniżki obowiązują również w lokalach gastronomicznych. Niektóre obiekty noclegowe również uznają dokument, dzięki czemu można oszczędzić nieco pieniędzy na noclegach. Dzięki Karcie można zadbać również o swoje zdrowie. W wielu miejscach seniorzy mogą liczyć na specjalne pakiety w obniżonych cenach. W naszej Rezydencji podopieczni mogą korzystać z licznych zajęć i usług bez karty.Prywatny dom seniora Dolnośląskie oferuje lekcje malowania, tańca, czy nordic walking. Pensjonariusze mogą bez ograniczeń grać w bule czy w szachy, a także zajmować się uprawą ogrodu.


Należy pamiętać, że dedykowana karta dla seniora nie jest honorowana za granicą. Warto wcześniej zapytać obsługę lub sprawdzić listę partnerów w sieci. Wówczas można uniknąć nieporozumień. Pamiętaj również, że ustawowe zniżki, na przykład na pociągi zwykle nie łączą się z kartą. Warto jednak ją wyrobić i korzystać, jeżeli w mieście zamieszkania seniora znajdują się punkty, które ją honorują.