Rosnąca jesienią liczba zakażeń wirusem COVID-19 stanowi spore utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu ludzi w każdym wieku, a w szczególności w trybie życia seniorów. Jak wynika z danych, zarazić może się każdy, jednak najbardziej zagrożone są osoby starsze cierpiące na rozmaite schorzenia. Dlatego też tak istotne jest myślenie nie tylko o sobie, ale też o dobru innych i zachowanie ostrożności.
Zalecenia dla seniorów
Przede wszystkim seniorom zaleca się ograniczenie wychodzenia z domu i przebywania w miejscach, w których mogą tworzyć się duże skupiska ludzi. Niezbędnym minimum jest wyjście po zakupy czy do apteki – by zapewnić seniorom bezpieczeństwo, w sklepach obowiązują godziny dla seniorów. Jeśli jednak masz taką możliwość, pomóż swojemu krewnemu czy sąsiadowi i wyręcz go w robieniu zakupów. Możesz je przekazać bezkontaktowo zostawiając pod drzwiami. Nie należy również lekceważyć środków ostrożności. Dezynfekcja rąk, częste ich mycie, a także zakrywanie ust i nosa – wszystkie te czynności zwiększają poziom bezpieczeństwa i przyczyniają się do ograniczenia rozprzestrzenia się wirusa.
Co możesz zrobić dla seniora?
Przede wszystkim warto edukować. W tym celu warto szczerze porozmawiać z osobą starszą i wytłumaczyć jej, dlaczego warto zostać w domu i stosować się do obostrzeń. Mając pełną świadomość zagrożenia, senior sam podejmie odpowiednie kroki, by zapewnić sobie ochronę. Przede wszystkim jednak warto ograniczać kontakt osobisty. W tym celu warto nauczyć starszą osobę korzystania z laptopa lub smartfona. Dzięki temu będzie ona mogła sama skontaktować się z bliskimi w przypadku takiej potrzeby. Dzięki temu z bliską osobą możesz się spotkać się na wideo czacie i Ty, wpływając tym samym na komfort psychiczny starszej osoby. Choć nic nie zastąpi osobistego spotkania, to w sytuacji szerzącej się pandemii nawet krótka rozmowa raz dziennie sprawi, że senior poczuje się lepiej. Jeżeli zauważysz, że psychiczna kondycja starszej osoby się pogarsza, możesz zaproponować jej pomoc psychologa, który wykaże się profesjonalizmem i empatią.
Umiejętność obsługi urządzeń elektronicznych przyda się także podczas e-wizyt u lekarza. Jeżeli w najbliższym czasie zamknięte zostaną przychodnie, teleporady i wideoczaty będą jedynym rozwiązaniem, które zapewni kontakt z doktorem. Warto więc pomóc seniorowi zrozumieć działanie laptopa lub komputera, by obsługa elektronicznych urządzeń nie sprawiała mu trudności.
Koronawirus a dom opieki
Z niezwykłą starannością dbamy o podopiecznych zamieszkujących nasz dom opieki. Jedlina Zdrój to miejscowość, w której dominującymi elementami krajobrazu są lasy i wzgórza. Cicha i spokojna okolica sprzyja odpoczynkowi. Z uwagi na pandemię, wszyscy pensjonariusze są umieszczani w pokojach pojedynczo. Pomieszczenia są regularnie ozonowane i dezynfekowane. Zarówno podopieczni, jaki kadra pracownicza są regularnie badani. Co więcej, dostosowane do stanu zdrowia osoby starszej zabiegi zapewniają wyższy komfort życia, bez obawy o ryzyko zakażenia. Dom seniora (Jedlina Zdrój) to miejsce, w którym zdrowie naszych podopiecznych jest dla nas priorytetem, dlatego mamy je nieustannie pod kontrolą.
Zachowanie odpowiednich środków ostrożności zwiększa ochronę przed zakażeniem. Warto przypominać o tym seniorom. Myj często ręce i noś maseczkę. W ten sposób chronisz również siebie przed zarażeniem się w sklepach spożywczych czy aptekach, co jest szczególnie istotne, jeżeli masz kontakt z osobą starszą. Pamiętaj, by wykazywać się empatią – jest to szczególnie ważne nie tylko w okresie pandemii.