Osoby po 60. roku życia bardzo często skarżą się na pogarszający się wzrok. Związane jest to nie tylko z naturalnym procesem starzenia się całego organizmu, ale i wieloletnim zaniedbywaniem narządu wzroku. Nieodpowiednia dieta, długie godziny spędzane przed ekranem telewizora oraz unikanie regularnych wizyt u okulisty, mogą wywołać poważne choroby oczu seniora. Dowiedz się, jak zadbać o wzrok u osób starszych w przypadku różnych schorzeń.
Choroby oczu seniora – najważniejsza jest profilaktyka
Niektóre choroby wzroku wymagają skomplikowanego leczenia, nawet operacyjnego. Regularne badania wzroku seniora pozwalają zdiagnozować schorzenia w początkowym stadium, co umożliwia szybką reakcję i podjęcie działań, które zatrzymają postęp choroby, a czasami nawet jej inercję. Dom Spokojnej Starości Dolnośląskie zwraca szczególną uwagę na dobry wzrok swoich podopiecznych. Wykwalifikowana opieka lekarska zadba o regularne badania wzroku seniora, co pozwoli na wczesne wykrycie wszelkich schorzeń i podjęcie odpowiednich kroków.
Bardzo ważna jest także prawidłowa dieta seniora, bogata w przeciwutleniacze i witaminy A, C oraz E. W diecie osoby starszej powinny się znaleźć produkty bogate w cynk, luteinę oraz kwasy tłuszczowe omega 3. Dom seniora dba o prawidłowe żywienie podopiecznych w podeszłym wieku. Posiłki przygotowywane są przez doświadczonego kucharza w konsultacji z dietetykiem. Skomponowane są ze świeżych składników, pełnych witamin i minerałów.
Starczowzroczność
Najczęstszą chorobą wzroku u osób po 60. roku życia jest starczowzroczność, związana ze starzeniem się organizmu. Oko traci zdolność akomodacji, przez co senior może skarżyć się na pogorszenie widzenia na dalsze odległości. Przypadłość dotyka nawet osoby, które dotychczas nie miały żadnej wady wzroku. Najczęściej jednak pojawia się u daleko- i krótkowidzów. Aby nie dopuścić do postępów schorzenia, należy wybrać się do okulisty, który wykona profesjonalne badanie i dobierze odpowiednie okulary.
Zwyrodnienie plamki żółtej u seniora
Częstym problemem jest także zwyrodnienie plamki żółtej u seniora, w skrócie AMD. Polega to na starzeniu się centralnej części siatkówki, co powoduje osłabienie widzenia z bliska oraz w nocy. Może przybrać dwie formy. Przy odmianie suchej pogarszanie wzroku postępuje wolniej i jest łagodniejsze. W tym przypadku wystarczą dobrze dobrane okulary oraz przyjmowanie suplementów, takich jak luteina, zeaksantyna oraz witaminy C i E. Bardzo ważne są także nienasycone kwasy tłuszczowe, które są budulcem siatkówki oka. Wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej u seniora to rzadsza i szybko postępująca odmiana choroby. Jej leczenie może wymagać terapii fotodynamicznej lub podawania zastrzyków doszklistkowych.
Zaćma i jaskra
Często występujące choroby oczu seniora to także zaćma i jaskra. Pierwsza przypadłość polega na zmętnieniu soczewki, przez co widziany obraz jest mniej wyraźny. W takim przypadku nie należy stosować kropli do oczu, które mogą jedynie pogłębić stan chorobowy. Zaćma leczona jest wyłącznie operacyjnie. Jaskra z kolei związana jest z zanikiem włókien nerwowych na tarczy nerwu wzrokowego oraz powierzchni siatkówki. Leczenie polega na codziennej aplikacji wskazanych przez okulistę kropli do oczu, regulujących ciśnienie w gałce ocznej.
Pieczenie oczu seniora – jak sobie poradzić z zespołem suchości oka?
Pieczenie oraz swędzenie, uczucie obecności piasku lub ciał obcych pod powiekami, a także okresowe zaburzenia ostrości widzenia, to typowe objawy „suchego oka”. Rozwiązaniem mogą być dobrej jakości krople, które skutecznie nawilżą powierzchnie gałki ocznej. Należy także pamiętać o częstym mruganiu, szczególnie podczas wpatrywania się w ekran telewizora czy strony książki lub gazety. Warto zadbać także o częste wietrzenie pomieszczenia, a także jego nawilżanie.
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów każdego człowieka. Okulary kupione w drogerii mogą jedynie zaszkodzić. Warto zaufać specjaliście w tej dziedzinie. Dzięki regularnym wizytom u okulisty oraz dbanie o prawidłową dietę, osoby starsze mogą zapobiec rozwojowi wielu chorób oczu.