Alzheimer to choroba, która polega na stopniowym obumieraniu komórek nerwowych w mózgu. Dotyka głównie ludzi po 65. roku życia. Jest nieuleczalną chorobą, a im m wcześniej zostanie wykryta tym łatwiej zatrzymać jej rozwój. Wczesne objawy Alzheimera często są mylone z menopauzą, depresją czy innymi schorzeniami. Jakie pojawiające się u seniora symptomy powinny zaniepokoić bliską osobę?
Początki alzheimera
Wcześnie wykryta choroba alzheimera (objawy i oznaki pogorszenia się pracy mózgu) pozwala na skuteczniejsze leczenie objawowe i poprawę jakości życia. Pełen obraz daje kompleksowa diagnostyka. Schorzenie potwierdza się, wykorzystując biomarkery krwi i biomarkery neurozapalne, na przykład te pochodzące z płynu mózgowo-rdzeniowego CSF, które świadczą o neurodegeneracji (wczesne stadium choroby). Pacjenci powinni również wykonać badania obrazowe - tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET i RTG. Dzięki nim można zaobserwować zmiany, które zachodzą w mózgu. Istnieją również testy APOE, czyli genotypowanie genu apolipoproteiny E. Gen ten jest powiązany z powstawaniem zaburzeń poznawczych i demencji. Testy APP na chromosomie 21, PSEN 1 na chromosomie 14, PSEN 2 na chromosomie 1 pozwalają określić czy w człowieku dochodzi do nieprawidłowości w produkcji białek i czy ryzyko rozwoju choroby przed 65. rokiem życia jest wysokie. Alzheimer – pierwsze objawy zwykle nie są niepokojące, dlatego najczęściej trafną diagnozę lekarze stawiają dopiero po dwóch latach.
Alzheimer – objawy i leczenie
Symptomy depresji czy wielu innych schorzeń mogą dawać taki sam obraz, jak choroba alzheimera. Objawy typowe to: utrata pamięci, trudności ze znalezieniem odpowiednich słów, w podejmowaniu decyzji i w planowaniu, a także rozwiązywaniu problemów, wycofanie z życia społecznego, zmiany nastroju, zmiany osobowości, problemy ze wzrokiem, drgawki, halucynacje. Wczesne objawy Alzheimera wydają się niepozorne. Zapominanie pojedynczych słów czy problemy z wyrażaniem zdań wydają się naturalnym procesem towarzyszącym starzeniu się pamięci. Ostatnie stadium choroby to etap, w którym chory traci kontakt z rzeczywistością, a także staje się niesamodzielny, dlatego wymaga całodobowej opieki.
Nasz dom seniora dba o podopiecznych, którzy chorują na Alzheimera. Opiekunowie towarzyszą im w codziennych czynnościach, by mogli poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Dzięki całodobowej obecności personelu seniorzy mogą liczyć na pomoc również podczas poruszania się, jedzenia czy w trakcie kąpieli. Wszystkie pokoje, a także pomieszczenia wspólne zostały przystosowane tak, by jak najbardziej ułatwić przemieszczanie się po obiekcie. Dom seniora dolnośląskie zapewnia nie tylko opiekę medyczną, ale także oferuje szereg zajęć dopasowanych do możliwości seniora, co pozwala spowolnić rozwój Alzheimera. Pozytywnie na zdrowie osoby starszej wpływa również dieta bogata w przeciwutleniacze.
Obecnie stosuje się leczenie objawowe choroby, które ma na celu opóźnienie rozwoju schorzenia. Najczęściej wymaga to współpracy lekarza rodzinnego, neurologa, psychiatry oraz specjalisty chorób wewnętrznych. Obecnie farmakoterapia nie prowadzi do wyleczenia choroby, jaką jest Alzheimer. Pierwsze objawy warto skonsultować ze specjalistą, który określi dalsze postępowanie i wdrożenie odpowiedniej terapii, a także zleci konsultacje z wyżej wymienionymi lekarzami. Objawowe leczenie pozwala seniorom na samodzielne wykonywanie codziennych czynności i spowolnienie rozwoju choroby. Odpowiednie zaadaptowanie otoczenia, ustalenie planu dnia czy wyrabianie nawyków pozwala wesprzeć chorego i zagwarantować mu poczucie bezpieczeństwa.