O fizjologii i psychologii w wieku senioralnym

O fizjologii i psychologii w wieku senioralnym
Starzenie się organizmu to proces naturalny i nieunikniony. Rozpoczyna się już w wieku średnim. Zachodzące zmiany nasilają się wraz z upływem czasu. U niektórych mogą być dyskretne, a u innych bardzo widoczne. Najczęściej można zaobserwować zmiany fizyczne – większą tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej, siwienie włosów czy problemy z poruszaniem się. W organizmie oczywiście zachodzi o wiele więcej procesów związanych ze starzeniem się.

Fizjologia w trakcie starzenia się – co się dzieje z ciałem osoby będącej w jesieni życia?

W czasie procesu starzenia się w organizmie zachodzi szereg zmian. Osoby starsze krócej śpią w nocy, za to częściej potrzebują drzemki w ciągu dnia. Jest to spowodowane zmniejszeniem ilości wydzielanej melatoniny, co zmienia rytm snu i czuwania. Widoczny jest także przyrost tkanki tłuszczonej. Proces przemiany materii zwalnia i zmniejsza się zapotrzebowanie na spożywane kalorie. Kości natomiast tracą swoją masę i gęstość (około 1% co roku), przez co zwiększa się ryzyko złamań. Degradacji ulegają także chrząstki stawowe, co ma negatywny wpływ na zakres ruchu. Pogarsza się sprawność fizyczna i siła mięśni. Układ krążenia coraz gorzej adaptuje się do wysiłku. Dodatkowo zmniejsza się ilość komórek nerwowych, a to zjawisko powoduje gorsze przekazywanie informacji między receptorami a mięśniami oraz narządami. A za tym idzie znaczne pogorszenie koordynacji ruchowo-wzrokowej.


Skóra ulega wiotczeniu, staje się cienka i pojawiają się zmarszczki oraz plamy. Zwolnione tempo odnowy komórek, wpływają na dłuższy czas gojenia się ran. Bardzo często następuje pogorszenie widzenia w postaci dalekowzroczności albo jaskry, a także niedosłuch. Osłabieniu ulegają także zęby, które mogą zacząć wypadać. Osoby starsze są bardziej narażone na infekcje i choroby z powodu obniżenia się odporności. Często mają także problemy z apetytem.

Psychologia w procesie starzenia

Osoby starsze nie mierzą się jedynie z pogarszaniem zdrowia fizycznego. Osłabia się także pamięć oraz zdolność do koncentracji. Seniorom znacznie trudniej przychodzi nauka nowych rzeczy i przyswajanie informacji. Mozolnie przychodzi im zmiana poglądów i adaptacja do nowych sytuacji w życiu, jak na przykład przeprowadzka. Osoby starsze posiadają bardzo duże doświadczenie życiowe, przez co łatwiej wydawać im właściwe osądy czy decyzje. Powoduje to refleksję nad swoim życiem. Niestety, często dochodzi do negatywnej oceny własnych działań i wyborów. A to może przyczynić się do przygnębienia, a nawet depresji. Z biegiem czasu zmniejsza się uczuciowość i reaktywność emocjonalna. Mogą natomiast rozwijać się niekorzystne cechy osobowości – agresja, drażliwość czy zniecierpliwienie. Często jest to spowodowane pogarszaniem się sprawności fizycznej albo samotnością.


Domy Opieki Dolnośląskie zapewniają każdemu podopiecznemu odpowiednie warunki, które ułatwiają mu akceptację procesu starzenia. Nasi wykwalifikowani pracownicy zadbają o komfort i bezpieczeństwo seniorów, a kadra medyczna – o ich zdrowie. Rezydencja zapewnia szeroki wybór zajęć- branie w nich czynnego udziału powoduje utrzymanie dobrej kondycji, sprawności fizycznej i manualnej, a także poprawę koncentracji. A wszystko to wspomaga niwelowanie negatywnych emocji. Doskonała opieka, a także towarzystwo innych seniorów to świetny sposób na radzenie sobie z samotnością, pogorszeniem sprawności oraz chorobami.